Plavba po Berounce

 

 

 

Pustověty leží v krásné rozeklané krajině Křivoklátska a co víc, nádherná řeka Berounka je za humny co by kamenem dohodil. Po výletech na kolech a pěší turistice je řeka ideálním zpestřením letních aktivit.

 

 

 

Berounka

 

Berounka vzniká soutokem čtyř řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy na severu Plzně a vlévá se do Vltavy. Celková délka toku od soutoku Mže a Radbuzy až po soutok s Vltavou je 138,9 km. Berounka je vodáky velmi oblíbená kvůli krásné romantické přírodě a díky mírnému toku se výborně hodí i pro začínající vodáky, školní kurzy a rodiny s dětmi. Cestou je dostatek kempů, tábořišť i různých vodáckých občerstvoven.

 

Na řece je několik půjčoven lodí, které Vám loď i s vybavením na jednodenní výlet nebo i třeba na týdenní dovolenou půjčí. Jedna z takových půjčoven je firma Dronte, s.r.o. www.dronte.cz nebo Půjčovna lodí Nižbor www.rekaberounka.cz .

 

 

  

Jednodenní výlety

 

Firma Dronte půjčuje lodě na jednodenní plavbu v Chrástu u Plzně v kempu u Dolanského mostu, kde má výdejní místo, a vyzvedne si je v cílové stanici v kempu v Liblíně (23 km). Tato trasa zaručuje plavbu tichou panenskou přírodou a klidnou řekou. Nevýhodou však je, že v Liblíně nejede zpět do Chrástu ani vlak ani autobus. Pokud tedy nemáte zajištěný vlastní odvoz a musíte zpět k autu, jednou z mála možností je domluvit se po cestě s jinými vodáky nebo si objednat taxi (500CZK).

 

Další možností jednodenního výletu, kterou nabízí Dronte, je trasa z Berouna do Dobřichovic (19km). Na této trase se pluje opět klidnou řekou podél skal Srbska a kolem Karlštejna. Beroun i Dobřichovice - na rozdíl od prvního výletu – jsou dosažitelné vlakem.

 

Půjčovna lodí Nižbor také nabízí půjčení lodí na jeden den a vhodné úseky mohou být např. z Roztok u Křivoklátu do Nižboru nebo z Nižboru do Berouna. U všech těchto stanovišť jsou vlakové zastávky umožňující pohodlný návrat na start. Vlakový spoj je možné ověřit např. na stránce www.rekaberounka.cz/vlaky.html .

 

01092011483 

 

 

Vícedenní výlety

 

Obě uvedené společnosti umožní přistavení i vyzvednutí lodi i na delší plavby. Nejdelší trasa je z Chrástu do Nižboru (4-5 dní, 81 km) plus další 3 dny do Dobřichovic (27km). Přehledný popis tábořišť a kempů plus kilometráž řeky je na webové adrese http://www.padlo.cz/

 

 

 

Vyzkoušeli jsme

 

My jsme vyzkoušeli jednodenní plavbu z Chrástu do Liblína (23km). Za Chrástem jsme sjeli k řece k Dolanskému mostu a za cenu 450CZK jsme si vypůjčili nafukovací kánoi Pálavu, pádla, vesty, barel a vydali se na vodu. Pluli jsme tichou opuštěnou krajinou vzdálenou od civilizace a možná i proto, že byl první zářijový den, potkali jsme na tomto úseku jen 3 posádky. Užívali jsme si klidu, ticha a přírody. Na trase je 6 jezů, z něhož první se dá projet a ostatní se přenášejí. Na břehu jsme občas míjeli vodácké hospůdky, tábořiště a jen výjimečně české chatové osady. V tomto úseku voda protéká širokými vápencovými údolími, většinou je tichá a nutí pádlovat. Rozuměli jsme Otu Pavlovi, který tento kraj miloval.

 

Výlet jsme si zaznamenali na GPS a jeho průběh s fotografiemi a údaji o rychlosti a spádu řeky můžete nalézt na tomto odkaze : GPS průběh cesty.

 

 

Dalším výletem, který jsme vyzkoušeli, byla třídenní putovní plavba z Chrástu do Roztok u Křivoklátu (62km). Tento výlet - vhodný pro prodloužený víkend - jsme zorganizovali tak, že jsme ve čtvrtek nechali auto v Roztokách a vlakem jsme o půl páté odpoledne jeli do Berouna, kde jsme přestoupili na vlak jedoucí přímo do Chrástu. V Chrástu jsme došli do kempu pod Dolanským mostem a následující ráno jsme si zde u půjčovny Dronte vyzvedli pálavu, pádla a barel (cca 1500CZK). Vybaveni přehledem kempů a kilometrovníkem ze stránky pádlo.cz jsme se vydali po řece. První úsek do Liblína je nejrozmanitější - ale také nejnáročnější - s mnoha jezy, na kterých se loď musí přenášet, a také zastávkami u vodáckých občerstvoven. Druhý úsek do Zvíkovce nabízel opět romanitickou krajinu, kde si člověk připadal jako na "klondajku". Poslední den byla řeka o trochu méně línější a za Rozvědčíkem se člověk pomalu ocitá zpátky v civilizaci.

 

  

Ahoj

 

 

PŘÍŠTÍ ZÁPAS

 

So 6.10. 16:00 hod.

Soutěžní utkání

 

Hředle logo_sokol_50 Pustověty

NAROZENINY SLAVÍ

Sixta Jakub

Šnobl Dušan


AKTUÁLNÍ POČASÍ

Rodinná firma PATERA byla založena v roce 1993. Již od svého počátku se zabýváme prodejem a servisem zahradní, lesní a malé komunální techniky.
Údržba městských komunikací Rakovník
Kovovýroba Šperl, vrata, brány, rolety, žaluzie LOMAX
ROSTLINNÉ komodity, PESTICIDY, OSIVA, HNOJIVA, PRODEJNY hospodářských potřeb
CENTRUM MÍCHÁNÍ BAREV, ZATEPLOVACÍ SYSTÉMY, PŮJČOVNA NÁŘADÍ
Firma Froněk, spol. s r.o. je soukromá česká stavební společnost střední velikosti, která se zabývá výstavbou pozemních komunikací, těžbou kamene, jeho zpracováním na drcené kamenivo a výrobou směsí kameniva obalených asfaltem (asfaltové směsi). Na českém trhu působí již od roku 1993 a to převážně v regionech středních, západních a severních Čech.
Herold Řeznické Potřeby
Pustověty