Výstavba hřiště v roce 1974

... výtah ze zápisů pana Josefa Maršála

V prosinci 1973 přišli na MNV Pustověty zástupci SSM a sdělují předsedovi, že na schůzi SSM jednali o tom, že by si chtěli svazáci vybudovat hřiště na kopanou. Pokud možno, chtěli by si ho vybudovat na bývalé louce Na chobotě. Když se mládež dozvěděla, že předseda MNV dostal příslib k povolení stavby hřiště, na nic nečekali a s chutí se pustili do vyřezávání vrb na celé louce. Vždyť v roce 1974 leden i únor byly měsíce velice teplé a proto o sobotách a nedělích, ba i ve všední dny odpoledne chlapci s motorovými pilami vrby vyřezávali, traktorem vytrhávali kořeny a koncem února byla louka toho, co na ní nepatří, prosta.

1974 srpen

Po celé jarní období o sobotách a nedělích bylo na budoucím hřišti více jak 20 brigádníků. Pomáhali mladí, starší - celá vesnice. Z louky se odstraňovaly drny, válcoval se povrch, na který má přijít vrstva škváry. A začátkem května přijely k mostu po železnici vagóny se žhavou škvárou.  Tu zajistili mládežníci zaměstnaní v ČKD. V 11 hodin vagóny zastavily a občané Pustovět měly na vyložení tří vagónů škváry pohou půl hodinu. Na vykládání se dostavili doslova všichni občané Pustovět, kteří byli právě doma. A za jakých podmínek vykládali. Škvára byla žhavá a ve vagóně nikdo nevydržel než několik minut - to gumové holínky byly už téměř propálené. Mladí požárníci tedy přivezli hasičskou stříkačku a třemi proudy stříkali do výšky nad vagony. Lidé, kteří škváru vykládali, byli naskrz mokří, od škváry špinaví jak kominíci, ale nevadilo jim to. To byla jediná možnost, jak škváru vyložit. A za půl hodiny mohla lokomotiva s prázdnými vagóny odjet. A tak tomu bylo několikrát. Škvára se pak nakladačem nakládala a nákladním autem odvážela na hřiště. Na plochu přišlo místy až 20cm škváry - znovu se plocha urovnávala, válcovala a když to bylo hotové, navážela se na škvárou pokrytou plochu ornice a nakonec se nasazovaly předtím sejmuté drny trávy. Kromě částky potřebné na vyjmutí louky z půdního fondu byly celkové náklady na výstavbu hřiště 240 Kčs a to za trubky na branky. To už bylo léto a kopaná v plném proudu. A tak v Pustovětech dochází k ustanovující schůzi tělovýchovné jednoty.

1974 turnaj v oracove

V létě následujícího roku se začalo pracovat na stavbě kabin. Práce rychle pokračovala a tím si sportovci Pustovět ve velmi krátké době vybudovali pod přísálím kulturního domu pěkné kabiny, kde jsou sprchy s teplou vodou a další zařízení. Ale ani na naše nejmenší sportovci nezapomněli. Vedle fotbalového hřiště vybudovali dětské hřiště s dětským kolotočem, houpačkami, prolézačkami, skluzavkou a pískovištěm.

Soutěžní utkání

Pustověty logo_sokol_50 Olešná